В 1979 році Міністерство культури УРСР підписало наказ про створення Березнівського державного краєзнавчого музею як філіалу Рівненського обласного краєзнавчого музею.
Впродовж двох років формувалася його експозиція, підбиралися експонати, а 9 травня 1981 року відбулося відкриття.
Першим директором закладу призначили Юрія Костянтиновича Мірчука.
Будівлю звели за кошти польського землевласника Михайла Малинського в 1902-1903 роках.
Приміщення музею є місцевою пам’яткою історії та архітектури початку ХХ століття.
В музеї працюють відділи народознавства та історії
Експозиція відділу народознавства розповідає про ремесла, промисли, основні заняття, побут, одяг, головні убори, взуття жителів березнівського Полісся в минулому (більшість експонатів датовано кін. ХІХ - поч. ХХ ст.).
В побуті українського села значне місце займав глиняний посуд: миски, тарілки, баньки, горщики, глечики та інше. Для поліської кераміки характерні поливані і неполивані вироби, часто розписані хвилястими і прямими лініями.
Нині гончарство на Березнівщині завдяки місцевому майстру сучасного декоративно–прикладного мистецтва Віктору Андрощуку (працює з чорнодимною керамікою) отримало нове життя.
В музеї є невелика колекція його виробів та часто презентуються виставки з його роботами.
В 2021 році в Березнівському краєзнавчому музеї була презентована оновлена експозиція «(Не) Відомі Малинські», яка розповідає про малодосліджену історію однієї з найвідоміших родин краю – Малинських із Зурного (нині село Зірне).
Родзинкою експозиції стала надрукована на 3D принтері тактильна копія зруйнованого палацу Малинських та інтерактивні листівки з доповненою реальністю.
Гордість комунального закладу - модернізований виставково-експозиційний простір, який репрезентує спадок місцевого фотоаматора, етнографа, дяка української православної церкви, дослідника української старовини – Митрофана Янцевича (1875-1945).
Відвідувачів музею неабияк приваблюють художні вернісажі, щорічні виставки робіт майстрів та народних умільців різних жанрів декоративно-ужиткового мистецтва.